- +381 20 620620
- office@poliklinikagrlica.rs
- Pon - Sub: 09:00 - 21:00
Usluge poliklinike grlica
Gastroenterologija je grana interne medicine koja se bavi dijagnostikom i lečenjem bolesti digestivnog trakta (želudac, tanko i debelo crevo, jetra i pankreas).
Najvažniji simptomi kod oboljenja probavnog trakta su disfagija, odinofagija, melena, haematochesis, bol u abdomenu, nagon na povraćanje, ali i septični sindromi izazvani različitim bakterijskim infekcijama.
GASTROENTEROLOŠKI PREGLED
je pregled interniste gastroenterologa koji na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i dijagnostičkih procedura postavlja preciznu dijagnozu i propisuje terapiju.
ULTRAZVUK ABDOMENA, predstavlja ultrazvučni prikaz: jetre, žučne kese i žučnih puteva, pankreasa, slezene, bubrega, abdominalne aorte.
Priprema za pregled: Dan pre pregleda ne bi trebalo jesti hranu koja nadima (pasulj, kupus, grašak i sl.). Ne treba jesti niti piti kafu 4-5 sati pre pregleda (inače žučna kesa bude prazna i ne vidi se dobro). Idealno bi bilo uraditi pregled ujutro, na prazan stomak, posle pražnjenja creva.
Helicobacter pylori, nazivana i H. pylori, je bakterija koja je uobičajena u želucu. Prisutna je kod oko polovine populacije.
Najveći broj ljudi sa H. pylori infekcijom ne pokazuje simptome i kod njih se nikada neće javiti problemi. Međutim, H. pylori može da prouzrokuje veliki broj digestivnih problema kao što su čirevi i, ređe, kancer želuca. Još uvek nije jasno zbog čega neke osobe inficirane sa H. pylori dobijaju ove bolesti a druge ne.
Ovde ćemo prikazati simptome, testiranje i tretman Helicobacter pylori infekcija.
FAKTORI RIZIKA — H. pylori se najverovatnije prenosi konzumiranjem hrane ili vode kontaminirane fekalnim materijala. H. pylori dovodi do promena u želucu i duodenumu (prvi deo tankog creva). Bakterija napada zaštitno tkivo koje oblaže želudac. To dovodi do oslobađanja određenih enzima i toksina. Ti enzimi i toksini mogu direktno ili indirektno da oštete ćelije želuca i duodenuma.
Posledica tih promena je da želudac i duodenum postaju podložniji oštećenjima uzrokovanim sokovima kao što je stomačna kiselina. To uzrokuje hroničnu inflamaciju zidova želuca (gastritis) ili duodenuma (duodenitis).
SIMPTOMI — Većina pacijenata sa hroničnim gastritisom ili duodenitisom ne pokazuje simptome. Međutim, neke osobe razvijaju ozbiljnije probleme kao što su čirevi želuca i duodenuma.
Čirevi mogu da budu uzrok velikom broju simptoma, ali i da postoje bez njih. Najčešći simptomi čira su:
DIJAGNOZA — Postoji nekoliko načina da se dijagnostikuje H. pylori. Najčešće korišćeni testovi uključuju sledeće:
Testovi krvi — Testovima krvi mogu da se detektuju specifična antitela (proteini) koje imuni sistem proizvodi kako odgovor na infekciju H. pylori bakterijom.
kako do nas?
radno vreme
© 2020 Poliklinika Grlica. All rights reserved